10 قهوه عربیکا که طرفداران قهوه باید بشناسند

1
830

انواع مختلف دانه های قهوه عربیکا وجود دارد که همه آنها به دلیل طعم و ویژگی های متفاوت شناخته شده اند. اگرچه برخی از  آنها در شرایط جغرافیایی بهتر از بقیه رشد می کنند .

آنها در نتیجه تنوع گیاه شناسی هنگامی که گونه ها یا زیر گونه های مختلف در هم آمیخته می شوند ، ایجاد می شوند.

قهوه عربیکا چیست؟

با وجود انواع  قهوه عربیکا برای انتخاب (بدون ذکر همه آن نوشیدنی های قهوه فوق العاده) ، ممکن است برایتان سوال باشد که قهوه عربیکا چیست ؟

قهوه عربیکا نوعی قهوه است که از دانه های گیاه عربیکا تهیه می شود. منشاء عربیکا ارتفاعات جنوب غربی اتیوپی است و محبوب ترین نوع قهوه در سراسر جهان است – 60 درصد یا بیشتر از تولید قهوه در جهان را تشکیل می دهد. پس از محبوبیت عربیکا ، قهوه روبوستا است که از دانه های گیاه کانوفورا تهیه می شود.

چرا اندازه آسیاب کردن قهوه مهم است؟

انواع قهوه عربیکا چه طعمی دارد؟

انواع قهوه عربیکا با کیفیت بالا باید دارای طعم کمی شیرین ، با طعم شکلات ، آجیل و کاراملی باشد. مزه این قهوه اسیدیته کمی/دلپذیر و کمی تلخی خواهد بود قهوه جوش سرد می تواند طعم شیرینی عربیکا را بیشتر جلوه دهد.

عربیکا با کیفیت بالا چه کشورهایی یافت می شود؟

  • کاستاریکا
  • مکزیک
  • گواتمالا
  • اکوادور
  • کلمبیا
  • اتیوپی
  • برزیل
  • رواندا
  • هند

لیست بالا فقط یک لیست کوتاه از برخی از کشورهایی است که  انواع قهوه عربیکا را پرورش می دهند. برزیل بزرگترین تولید کننده قهوه عربیکا در جهان است.

انواع قهوه عربیکا کدامند؟

1.پاكاس و پاكامارا

قهوه پاكاس
قهوه پاكاس

گونه پاکاس برای اولین بار در سال 1956 در مزرعه السالوادور آلبرتو پاکاس فیگروآ کشف شد. این یک جهش طبیعی از انواع بوربن است و به دلیل قدرت و مقاومت آن بسیار مورد توجه است. پاکاس بخاطر مشخصات متوسط ​​بدنه در کنار تعادل اسیدیته و شیرینی بسیار شناخته شده است.

این نوع قهوه دارای طعم هایی شامل نت های قوی گل و ادویه است. دانه های قهوه عربیکا دارای خانواده بزرگی است که ده ها گونه از آن کشت می شود. برخی از این گونه ها متمایز از مناطق خاص پرورش قهوه هستند. در حالی که انواع دیگر در بسیاری از مناطق در سراسر جهان رشد می کنند.

2.انواع قهوه عربیکا – قهوه تیپیکا

تیپیکا یکی از اولین گونه های قهوه محسوب می شود که امروزه انواع دیگر آن از آن کاشته می شود. به خاطر   طعم شیرینش معروف است. معمولا برای تولید یک طعم خاص تیپیکا را با گونه های دیگر مخلوط میکنند.

قهوه تیپیکا
قهوه تیپیکا

3.بوربون یکی از معروف ترین انواع قهوه عربیکا

انواع مختلفی از بوربن وجود دارد. این گیاه در اصل در سال 1708 توسط فرانسوی ها توسعه یافت و در جزیره ای در اقیانوس هند به نام “بوربون” که اکنون با نام  رنیون شناخته می شود ، کشت شد.

قهوه بوربون
قهوه بوربون

در قهوه بوربون برگها پهن تر و گیلاس های بزرگتر نوع تیپیکا است. این گیاه نیز مانند گونه معمولی مخروطی شکل است. بوربون 20 تا 30 درصد بیشتر از  تییپکا میوه تولید می کند و یک دم کرده با مزه غنی تولید می کند.

بوربون همچنین یکی از اولین انواع قهوه محسوب می شود. نام بوربون شبیه یک نوشیدنی الکلی معروف است ، اما در این مورد ، یک دانه قهوه است که Bor-BONN تلفظ می شود. نت های طعم دهنده این قهوه شامل شکلاتی و میوه ای است. بسیاری از انواع دیگر عربیکا از طریق تلاقی گیاه بوربن تولید می شود.

4.قهوه کاتورا چیست؟

کاتورا ترکیبی طبیعی از گونه بوربون است که در اوایل دهه 1900 در برزیل در حال رشد یافت شد. اما امروزه در ارتفاعات بالاتر از آمریکای مرکزی شکوفا می شود. این تنوع قهوه ای با بدنه سبک و طعم سیتریک تولید می کند.

این قهوه در برزیل کشف شد  و به نام شهری که در آن کشف شده است ، نامیده می شود . این قهوه یک نسخه تغییر یافته از بوربون است. اگرچه  این قهوه در برزیل کشف شد ، اما کاتورا در کلمبیا و آمریکای جنوبی بهتر رشد میکند و مزه و اسانس بهتری دارد.

مانند بوربون ، دارای برگهای مومی پهن با لبه های موجی است. با این حال ،گیاه کوتاه تر است و ظاهری ضخیم و بوته ای دارد. گرچه کاتورا عملکرد بالاتری نسبت به بوربن دارد ، اما دم کرده سبک تری تولید می کند و برای رشد نیاز به مراقبت زیادی دارد.

قهوه کاتورا
قهوه کاتورا

5.انواع قهوه عربیکا- کاتیمور

کاتیمور این تنوع در واقع یک مخلوط بین کاتورا و تیمور  است . تیمور  ترکیبی از دانه های عربیکا و روبوستا است. کاتیمور طعم های خشن دانه روبوستا را به ارث برده است . اما برخی از گونه هایی که در نیکاراگوئه ، السالوادور و هند کشت می شوند طعم ملایم تری تولید می کنند.

قهوه کاتیمور
قهوه کاتیمور

6.قهوه عربیکا گیشا

این قهوه  در نزدیکی شهر گیشا، اتیوپی رشد میکند . این ترکیبی جدید است که از زمان کسب مقام های برتر در مسابقات جام پاناما 2004 در رتبه محبوبیت به سرعت در حال افزایش است.

رشد این قهوه در ارتفاع زیاد در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی طعم منحصر به فرد و لطیفی به آن می بخشد که میوه های گرمسیری ، یاسمن و زنبور عسل را به ذهن متبادر می کند. قهوه گشا (گاهی اوقات گیشا نامیده می شود) یکی از گران ترین انواع قهوه در جهان است.

قهوه عربیکا گیشا
قهوه عربیکا گیشا

7.قهوه جکسون

گونه جکسون که در کشورهای آفریقایی بروندی و رواندا توسعه یافته است .این قهوه به دلیل داشتن اسید حساس و ظریف به سرعت در میان مردم مشهور شد.

8.کوه آبی جامائیکا

نه تنها کوه آبی جامائیکا از انواع دانه های عربیکا است. بلکه نام منطقه کوهستانی در جامائیکا است که در آن رشد می کند. (اگرچه ، در هاوایی نیز رشد می کند). این قهوه به دلیل بدنی سبک ، حالت دهانی خامه ای و طعم ملایم که به اندازه کافی شیرینی را ارائه می دهد و نیازی به افزودن شکر یا خامه نیست.

قهوه کوه آبی جامائیکا
قهوه کوه آبی جامائیکا

9.انواع قهوه عربیکا – کونا

یکی دیگر از قهوه های گران قیمت جهان کونا است. این قهوه منحصر به فرد منحصراً در دامنه دو آتشفشان (Mauna Loa و Hualalai) در مناطق شمالی و جنوبی جزیره  بزرگ کونا کشت می شود. آب و هوا ، ارتفاع و خاک غنی از گدازه همه با هم ویژگی هایی را به وجود می آورند که قهوه کونا در آن بسیار مشهور است. این قهوه دارای بدنه سبک و طعم طبیعی شیرین و میوه ای است.

قهوه عربیکا کونا
قهوه عربیکا کونا

10.قهوه موکا/موخا

این  قهوه ترکیبی طبیعی بین بوربون و تیپیکا  از برزیل است ، این قهوه اغلب به عنوان پایه ای برای سایر انواع محبوب استفاده می شود. به تنهایی ، کمی تلخ است و کمی شیرینی کاراملی دارد.

مطالب مرتبط

منبع

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید