طرز تهیه قهوه ترک

1
709

قهوه ترک

قهوه ترک؛ اصالت و سنتی بودن را همواره با خود به همراه دارد را شاید بهتر باشد یک روش و سنت آماده کردن قهوه بدانیم تا یک نوشیدنی قهوه!!این نوع زیر بنا و جد اصلی قهوه های دمی مانند قهوه فرانسه و اسپرسو است.
در این مطلب طرز تهیه این قهوه ، به همراه راهنمای سرو و تاریخچه این قهوه را بررسی می‌کنیم.
این قهوه روشی برای آماده کردن قهوه است که در طول سالیان دراز قهوه نوشی مردمان سرزمین خاورمیانه، آداب و رسوم مخصوصی برای تهیه و سرو کردن آن به وجود آمده است. کمتر قهوه‌ای داریم که اینگونه با فرهنگ و سنت‌های یک جامعه پیوند خورده باشد.

تاریخچه

تاریخچه قهوه ترک

کشف

در داستان ها آمده است، چوپانی اهل یمن اولین بار دانه‌های قهوه را کشف کرد. چوپان یمنی خوش ذوق وقتی که دید گوسفندانش با خوردن دانه‌هایی که نمی‌شناخت، انرژی زیادی می‌گیرند، کنجکاو شد و مقداری از آن دانه ها را به خانه آورد و به اتفاق همسر گرامی دانه‌ها را کوبیدند و پودر حاصل را با آب روی آتش جوشانده و از خوردن نوشیدنی حاصل کیف و لذت فراوان بردند. از فردا، چوپان و همسرش آن دانه‌های شگفت انگیز را به همه دوستان و آشنایان معرفی کردند و این شد کشف قهوه در یمن.
طرز تهیه قهوه ترک، قدیمی‌ترین روش تهیه قهوه است. تاریخچه قهوه ترک به زمانی باز می‌گردد که مردم ترکیه دانه‌های قهوه را شناختند. درباره ورود دانه‌های قهوه به فرهنگ ترکی دو روایت وجود دارد.

روایت اول می‌گوید که:

روایت کشف قهوه ترک

در زمان امپراطوری عثمانی، حکمران یمن متوجه شد که مردم کشورش نوشیدنی جدیدی دارند که از دانه‌های قهوه تهیه می‌شود. وی تصمیم گرفت این نوشیدنی را به سلطان عثمانی معرفی کند. از قضا سلطان خیلی از قهوه خوشش آمد و این شد شروع معرفی و گسترش قهوه ترک در عثمانی که ترکیه امروزی هم قسمتی از آن امپراطوری بود.

و اما روایت دوم:

در سال ۱۵۵۴ میلادی دو مرد سوری به استانبول مهاجرت کردند و دانه‌های قهوه را با خود به ترکیه بردند. همچنین این دو مرد در استانبول اولین قهوه خانه را راه اندازی کردند.

کلدبرو چیست (Cold Brew)

ابزار تهیه قهوه ترک چیست؟

برای تهیه از وسیله‌ای بنام جذوه یا جاذوه استفاده می‌کنیم که به آن قهوه جوش هم می‌گوییم. جذوه از نظر ظاهری شبیه به شیر جوش است با این ویژگی مهم که باید قطر دهانه آن نسبت به قطر کف کمتر باشد تا قهوه ترک بهتر دم کشیده و موقع دم کشیدن به راحتی به سمت بالا حرکت کند.
بهترین جنس برای جذوه مس است چرا که مس باعث انتقال یکنواخت حرارت شده و در نتیجه قهوه بهتر دم می‌کشد.
جذوه اندازه‌های مختلفی دارد: یک نفره، دو نفره، سه نفره و …

برای خرید انواع اکسسوری برای قهوه اینجا کلیک کنید.

پودر قهوه مناسب کدام است؟

پودر مناسب قهوه ترک

همان طور که گفتیم قهوه ترک در استانبول با استفاده از قهوه‌هایی که از یمن می‌آوردند، دم می‌شد. دانه‌های قهوه یمن که امروزه به عنوان قهوه آفریقای جنوبی شناخته می‌شود از نوع عربیکا هستند و دقیقا به همین علت است که دانه‌های عربیکا آفریقای جنوبی بهترین انتخاب برای تجربه طعم سنتی و اصیل این قهوه است.
البته معمولا برای تنظیم عطر و طعم، دانه‌های قهوه عربیکا و ربوستا را با هم ترکیب می‌کنند. ولی به نظر ما قهوه‌هایی برای دم کردن قهوه ترک مناسب‌تر هستند که درصد عربیکا بالاتری داشته باشند.
آسیاب دانه های قهوه چگونه است؟ برای قهوه ترک باید دانه‌های قهوه به صورت کاملا نرم و ماسه‌ای آسیاب شوند و پودر قهوه مناسب برای قهوه ترک کاملا حالت ماسه‌ای دارد که به دلیل نوع خاص آسیاب آن، دانه‌های قهوه برای قهوه ترک با دستگاه‌های آسیاب صنعتی مخصوصی آسیاب می‌شوند.

مواردی که برای دم کردن قهوه ترک لازم داریم:

پودر قهوه ترک – برای هر نفر یک الی دو قاشق چایخوری
آب سرد – برای هر نفر یک فنجان
جذوه مسی

برای خرید انواع اکسسوری برای قهوه اینجا کلیک کنید.

پی نوشت

مقدار پودر قهوه ترک که یک قاشق باشد یا دو قاشق بستگی به کیفیت و غلظت پودر قهوه‌ دارد. با یک قاشق چایخوری پودر قهوه شروع کنید اگر غلظت و طعم قهوه ضعیف بود، مقدار پودر قهوه را بیش‌تر کنید.
برای انداره گیری حجم آب سرد موردنیاز از فنجان سرو قهوه ترک استفاده می‌کنیم (فنجان‌های کوچک با حجم ۸۰ الی ۱۰۰ سی‌سی.) به ازای هر نفر یک فنجان آب سرد اضافه می‌کنیم.

طرز تهیه

 

تهیه قهوه ترک تصویری

تفاوت قهوه ساز با اسپرسوساز چیست؟

مراحل درست کردن قهوه ترک

  • ابتدا به ازای هر نفر یک فنجان آب سرد به جاذوه اضافه می‌کنیم. (بهتر است برای دم کردن قهوه ترک از آب سرد و برای اندازه‌گیری میزان آب مورد نیاز از فنجان سرو خودش استفاده می‌کنیم.)
  •  به ازای هر نفر یک الی دو قاشق چایخوری سرپر پودر قهوه به جاذوه اضافه می‌کنیم. (مقدار پودر قهوه برای هر نفر کاملا سلیقه‌ای بوده و برای تنظیم غلظت قهوه می‌توانیم مقدار پودر قهوه را کم و زیاد کنیم.)
  • بهترین زمان افزودن شکر همین مرحله است. (اگر می‌خواهیم قهوه کمی شیرین‌ شود.)
  • ترکیب حاصل را هم می‌زنیم تا کاملا یکدست شود.
  • جاذوه را روی شعله ملایم می‌گذاریم.
  •   طی۴ الی ۵ دقیقه قهوه دم می کشد.و روی قهوه لایه فوم (کف قهوه) ایجاد می شود.
  •  بعد از تشکیل لایه فوم روی قهوه و قبل اینکه قهوه قل بخورد، جاذوه را از روی شعله برمی‌داریم و با قاشق فوم روی قهوه را داخل فنجان‌ها می‌ریزیم.
  • دوباره جاذوه را روی شعله گذاشته تا لایه فوم تشکیل شود و قبل از اینکه  قل بخورد آن را از روی شعله برمی‌داریم و حدودا نصف قهوه را داخل فنجان‌ها می‌ریزیم.
  • یک بار دیگر جاذوه را روی شعله قرار می‎دهیم، حدودا ۱۰ الی ۱۵ ثانیه صبر می‌کنیم و قبل اینکه قهوه قل بخورد آن را از روی شعله برمی‌داریم و فنجان‌ها را کاملا پر می‌کنیم.

برای خرید انواع اکسسوری برای قهوه اینجا کلیک کنید.

در ویدیو زیر میتوانید روش بالا را مشاهده کنید.

نکات مهم دم کردن و سرو قهوه ترک

بهتر است برای شیرین کردن قهوه به جای شکر از قند استفاده کنیم چراکه طعم مطلوب‌تری به قهوه می‌دهد.
برای هم زدن از قاشق چوبی استفاده کنیم.
بهتر است از آب سرد یا حتی کمی یخ استفاده کنیم. چراکه هر چه زمان دم کشیدن قهوه طولانی‌تر باشد غلظت آن افزایش می‌یاید.
پس از ریختن قهوه داخل فنجان کمی صبر ‌کنیم تا ذرات معلق قهوه موجود در نوشیدنی ته نشین شود.
بهتر است کنارش یک فنجان آب سرو کنیم. چراکه قهوه سنگینی است و بعد از نوشیدن آن دهان کمی گس می‌شود و نوشیدن آب به متعادل شدن طعم دهان کمک می‌کند.
بهتر است برای سروش از فنجان استاندارد با حجم۸۰ الی  ۱۰۰ سی‌سی استفاده کنیم.

 ترک با شیر

این نوع قهوه را با شیر هم می‌توان دم کرد یعنی به جای آب سرد از شیر سرد استفاده کنیم.
به این ترکیب، قهوه یونانی هم می‌گویند.
برای هر نفر یک فنجان شیر سرد (شیری که داخل یخچال بوده است؛ و یک الی دو قاشق چایخوری پودر ترک را داخل جاذوه  میریزیم. آن را روی شعله ملایم می گذاریم. و مانند روش گفته شده؛ دم می‌کنیم.

معرفی چند نوشیدنی‌ گرم با این قهوه

قهوه مخا (موکا عربی)

برای تهیه قهوه مخا از ترکیب پودر کاکائو و شکر قهوه‌ای با پودر قهوه ترک استفاده می‌کنیم.

قهوه رباط

برای تهیه قهوه رباط از ترکیب پودر قهوه ترک و  پودر هات چاکلت استفاده می‌کنیم.

طرز تهیه قهوه ترک شنی

با شن

قهوه ترک شنی روی شن داغ در میان اهالی خاورمیانه و کشورهای عربی و ترک زبان رایج است. وقتی جاذوه را روی شن داغ می‌گذاریم.به علت انتقال یکنواخت حرارت، کیفیت قهوه؛بهتر می‌شود.


سوالات شما

با چه وسیله‌ای دم می‌کنیم؟

وسیله دم کردن قهوه جوش مسی بوده که به آن جاذوه هم می‌گویند.

چه نوع قهوه‌ای برای دم کردن مناسب است؟

پودر قهوه مناسب باید کاملا نرم و ماسه‌ای باشد.

فنجان سرو کدام است؟

در فنجان‌های کوچک با حجم ۸۰ الی ۱۰۰ سی‌سی سرو می‌شود.


یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید