تاریخچه قهوه

1
1005
هیچ کس دقیقاً نمی داند که چگونه و چه زمانی تاریخچه قهوه شروع شده است، اگرچه افسانه های زیادی در مورد منشاء آن وجود دارد.

یک افسانه اتیوپی

قهوه ای که در سرتاسر جهان کشت می شود می تواند میراث خود را به قرن ها در جنگل های قهوه باستانی در فلات اتیوپی ردیابی کند. در آنجا، افسانه می گوید که گله بز کالدی برای اولین بار پتانسیل این دانه های محبوب را کشف کرد.

داستان از این قرار است که کالدی بعد از اینکه متوجه شد بعد از خوردن دانه های یک درخت خاص، بزهایش چنان پرانرژی شدند که نمی خواستند شب بخوابند، قهوه را کشف کرد.

کالدی یافته های خود را به راهب صومعه محلی گزارش کرد، او با دانه ها نوشیدنی درست کرد و متوجه شد که این نوشیدنی او را در ساعات طولانی شب هوشیار نگه می دارد. راهبان کشف خود را با راهبان دیگر صومعه در میان گذاشت و دانش در مورد دانه های انرژی زا شروع به گسترش کرد.

همانطور که اخبار به سمت شرق حرکت کرد و قهوه به شبه جزیره عربستان رسید، سفری را آغاز کرد که این دانه ها را به سراسر جهان می برد.

شبه جزیره عربستان

تاریخچه قهوه ، کشت و تجارت قهوه در شبه جزیره عربستان آغاز شد. در قرن پانزدهم، قهوه در منطقه یمن عربستان رشد می کرد و تا قرن شانزدهم در ایران، مصر، سوریه و ترکیه شناخته شده بود.

قهوه نه تنها در خانه ها، بلکه در بسیاری از قهوه خانه های عمومی – به نام قهوه خانه – که در شهرهای سراسر خاور نزدیک شروع به ظهور کردند، لذت می بردند. محبوبیت قهوه خانه ها بی نظیر بود و مردم برای انواع فعالیت های اجتماعی به آنها رفت و آمد می کردند.

برای خرید انواع اکسسوری اسپرسوساز اینجا کلیک کنید.

مشتریان نه تنها قهوه می‌نوشیدند و با هم گفتگو می‌کردند، بلکه به موسیقی گوش می‌دادند، اجراکنندگان را تماشا می‌کردند، شطرنج بازی می‌کردند و در جریان اخبار بودند. قهوه خانه ها به سرعت تبدیل به مرکز مهمی برای تبادل اطلاعات شدند که اغلب از آنها به عنوان “مکتب خردمندان” یاد می شد.

با بازدید هزاران زائر از شهر مقدس مکه هر ساله از سراسر جهان، دانش این “شراب عربی” گسترش یافت.

تاریخچه قهوه به اروپا

مسافران اروپایی به خاور نزدیک داستان یک نوشیدنی سیاه تیره غیرمعمول را به همراه آوردند. در قرن هفدهم، قهوه راه خود را به اروپا باز کرد و در سراسر این قاره محبوب شد.

برخی از مردم به این نوشیدنی جدید با تردید یا ترس واکنش نشان دادند و آن را “اختراع تلخ شیطان” نامیدند. روحانیون محلی زمانی که قهوه در سال 1615 به ونیز رسید، آن را محکوم کردند. مناقشه به حدی بود که از پاپ کلمنت هشتم خواسته شد تا مداخله کند. او تصمیم گرفت قبل از تصمیم گیری، نوشیدنی را برای خودش بچشد و نوشیدنی را به قدری رضایت بخش یافت که آن را تایید کرد.

با وجود چنین بحث‌هایی، قهوه خانه‌ها به سرعت به مراکز فعالیت اجتماعی و ارتباطات در شهرهای بزرگ انگلستان، اتریش، فرانسه، آلمان و هلند تبدیل شدند. در انگلستان «دانشگاه‌های پنی» به وجود آمدند، به این دلیل که به قیمت یک پنی، می‌توان یک فنجان قهوه خرید و در گفتگوی هیجان‌انگیز شرکت کرد.

قهوه شروع به جایگزینی نوشیدنی های رایج صبحانه در آن زمان کرد – آبجو و شراب. کسانی که به جای الکل قهوه می‌نوشیدند، روز را با هوشیاری و انرژی شروع کردند و جای تعجب نیست که کیفیت کارشان بسیار بهبود یافته است. (ما دوست داریم این را پیش درآمدی برای سرویس مدرن قهوه اداری بدانیم.)

برای خرید اسپرسوساز با قیمت مناسب اینجا کلیک کنید.

در اواسط قرن هفدهم، بیش از 300 قهوه خانه در لندن وجود داشت که بسیاری از آنها مشتریان همفکر، از جمله بازرگانان، حمل‌کنندگان، دلالان و هنرمندان را به خود جذب می‌کردند.

بسیاری از مشاغل از این قهوه خانه های تخصصی رشد کردند. برای مثال، لویدز لندن در قهوه خانه ادوارد لویدز به وجود آمد.

دنیای جدید

تاریخچه قهوه به نیو آمستردام در اواسط دهه 1600 باز میگردد که بعدها توسط بریتانیایی ها نیویورک نامیده شد.

اگرچه قهوه خانه ها به سرعت شروع به پیدایش کردند، چای همچنان به عنوان نوشیدنی مورد علاقه در دنیای جدید تا سال 1773، زمانی که مستعمره نشینان علیه مالیات سنگین بر چای که توسط پادشاه جورج سوم تحمیل شده بود، شورش کردند. این شورش که به عنوان مهمانی چای بوستون شناخته می شود، برای همیشه تمایل آمریکایی ها به نوشیدن قهوه را تغییر می دهد.

“قهوه – نوشیدنی مورد علاقه جهان متمدن.” – توماس جفرسون (Thomas Jefferson)

مزارع در سراسر جهان

با گسترش تقاضا برای این نوشیدنی، رقابت شدیدی برای کشت قهوه در خارج از عربستان وجود داشت.

هلندی ها سرانجام در نیمه دوم قرن هفدهم نهال گرفتند. اولین تلاش آنها برای کاشت آنها در هند شکست خورد، اما آنها با تلاش های خود در باتاویا، در جزیره جاوه در اندونزی کنونی، موفق شدند.

گیاهان رشد کردند و به زودی هلندی ها تجارت مولد و رو به رشدی در قهوه داشتند. آنها شکل کشت درختان قهوه را به جزایر سوماترا و سلبس گسترش دادند.

تاریخچه قهوه به قاره آمریکا

در سال 1714، شهردار آمستردام یک گیاه جوان قهوه را به لویی چهاردهم پادشاه فرانسه هدیه داد. پادشاه دستور داد آن را در باغ گیاه شناسی سلطنتی پاریس بکارند. در سال 1723، یک افسر نیروی دریایی جوان، گابریل دو کلیو، یک نهال از گیاه پادشاه به دست آورد. با وجود یک سفر چالش برانگیز – با آب و هوای وحشتناک، خرابکاری که سعی کرد نهال را از بین ببرد و حمله دزدان دریایی – او موفق شد آن را به سلامت به مارتینیک منتقل کند.

پس از کاشت، این نهال نه تنها رشد کرد، بلکه به دلیل گسترش بیش از 18 میلیون درخت قهوه در جزیره مارتینیک در 50 سال آینده است. حتی باورنکردنی تر این است که این نهال والد تمام درختان قهوه در سراسر کارائیب، جنوب و آمریکای مرکزی بوده است.

قهوه مشهور برزیلی وجود خود را مدیون فرانسیسکو د ملو پالهتا است که توسط امپراتور برای تهیه نهال قهوه به گویان فرانسه فرستاده شد. فرانسوی‌ها حاضر به اشتراک ‌گذاری نبودند، اما همسر فرماندار فرانسوی که مجذوب ظاهر زیبای او شده بود، قبل از رفتن او یک دسته گل بزرگ به او داد – دانه‌های قهوه کافی در داخل آن دفن شده بود تا کاری که امروز یک صنعت میلیارد دلاری است آغاز شود.

مبلغان و مسافران، بازرگانان و مستعمره‌ نشینان همچنان دانه‌های قهوه را به سرزمین‌های جدید می‌بردند و درختان قهوه در سرتاسر جهان کاشته شدند. مزارع در جنگل های استوایی باشکوه و در ارتفاعات ناهموار کوهستانی ایجاد شد. برخی از محصولات زراعی شکوفا شدند، در حالی که برخی دیگر کوتاه مدت بودند. کشورهای جدیدی با اقتصاد قهوه تأسیس شدند. ثروت ها ساخته و گم شدند. در پایان قرن هجدهم، قهوه به یکی از سودآورترین محصولات صادراتی جهان تبدیل شد. پس از نفت خام، قهوه بیشترین تقاضا را در جهان دارد.

مطالب مرتیط

منبع

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید