مواد شوینده و روش پاکسازی دستگاه اسپرسوساز

1
770

مواد شوینده اسپرسوساز و دلیل اهمیت آن+روش استفاده

داشتن یک برنامه مناسب نظافت و رسوب زدایی منظم و همچنین مواد شوینده دستگاه اسپرسو به شما کمک میکند تا نوشیدنی های مطبوع و لذیذتری را سرو کنید.

به عنوان باریستا باید بدانید چه قسمت های از دستگاه اسپرسو نیاز به شستشو و رسوب زدایی دارد ؟چرا باید از مواد شوینده دستگاه اسپرسو استفاده کرد؟

هرآنچه در مورد مواد شوینده و اهمیت رسوب زدایی دستگاه اسپرسو میخواهید بدانید را در این مقاله  گردآوری شده.

هنر سرو کردن یک قهوه عالی فراتر از آنچه است که تا امروز فکر میکردید !
داشتن یک روتین نظافتی و بهره مندی از مواد شوینده دستگاه اسپرسو  کلید اصلی برای سرو یک قهوه عالی با عطری دلپذیر است چگونه؟ با ما همراه باشید

چرا رسوب زدایی از دستگاه اسپرسو مهم است؟

امروزه از روش ها و انواع مختلف مواد شوینده دستگاه اسپرسو برای رسوب زدایی دستگاه اسپرسو استفاده می شود.رسوب زدایی برای حفظ کیفیت اسپرسو  و افزایش عمر دستگاه بسیار مهم است.

شما باید حداقل سه یا چهار بار در سال دستگاه خود را رسوب زدایی کنید.
رسوب زدایی موجب جلوگیری از تجمع ناخواسته روغن ، باقی مانده قهوه و باکتری های مضر میشود.

چگونه دستگاه اسپرسو را با مواد شوینده دستگاه اسپرسو تمیز کنیم؟

از آنجایی که قهوه یک محصول نسبتاً روغنی است ، همه قسمتهای دستگاه اسپرسو بخصوص هد گروپ، نازل بخار و سیستم شیر به  نظافت کامل نیاز دارند.

عدم نظافت و توجه کافی به شستشو و عدم انتخاب یک مواد شوینده دستگاه اسپرسو مناسب باعث میشود که قهوه کهنه مانده در دستگاه شما بر طعم قهوه تازه شما تأثیر میگذارد.

برخی از بخش های مهم دستگاه اسپرسو ساز که باید نظافت منظم داشته باشند را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

بک واش یا بک فلاش دستگاه اسپرسو چگونه است؟

برخلاف تصور عمومی ، شستشوی معکوس برای تمیز کردن هد گروپ انجام نمی شود ، بلکه به عنوان راهی برای حفظ شیر برقی 3 طرفه در دستگاه کنترل می شود که جریان آب را کنترل می کند.

در صورت گیر کردن شیر دیگر نمیتوان ان را کاملاً باز یا بسته کرد. این بدان معنیست که شما دیگر هرگز قادر به تهیه اسپرسوی مناسب نخواهید بود.

نظافت پورتا فیلتر دستگاه اسپرسوساز با مواد شوینده

شستشوی دسته و پورتا فیلتر برای به حداقل رساندن تجمع روغن ضروریست.اگر تجمع روغن زیادی وجود دارد، دسته را در مواد شوینده دستگاه اسپرسو خیس کنید.

سپس سبد را از دسته گروه خارج کنید ، سپس در یک ظرف یک قاشق چای خوری مواد شوینده دستگاه اسپرسو را در آب داغ حل کرده و هر دو قسمت را به مدت 10-15 دقیقه در محلول خیس کنید.

پس از آنکه روغن فرآیند تجزیه روغن را از بین برد ، شستشوی روغن زیر آب روان بسیار آسان خواهد شد.

چرا نظافت سیستم شیر دستگاه اسپرسو مهم است؟

مزیت آشکاری که سیستم شیر دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک ارائه می دهد راحتی بی نظیر است.

این مورد برای کافی شاپ ها یا مکانهایی که باریستای اختصاصی مانند رستوران ، فروشگاه راحتی یا دفتر کار ندارند ، بسیار با ارزش می شود.

اما مهم نیست که یک دستگاه فوق اتوماتیک در کجا و چگونه استفاده می شود ، بلکه اگر در  انتخاب مواد شوینده دستگاه اسپرسو و  رسوب زدایی سیستم شیر دستگاه اسپرسو غفلت شود ، دیگر نمیتوانید  نوشیدنی های با طعم مطبوع برای مشتریان خود سرو کنید.

آنچه در بدمزه شدن طعم نوشینی ها بر اثر رسوب زدایی سیستم شیر رخ میدهد بدلیل خشک شدن شیر در لوله های انتقال شیر است.

شیر چگونه در دستگاه اسپرسو رسوب میکند؟

شیر منبع بسیار خوبی از انواع مواد مغذی از جمله پروتئین و چربی است.این مواد مغذی موجب ایجاد محیط مناسبی برای رشد باکتری ها میباشد.
شیر همچنین ماده اسیدی است و با گذشت زمان اسیدی تر می شود و اگر در یخچال نباشد سریع ترش می شود.

این بدان معناست که هر نوشیدنی لبنی بعدی که با لوله های انتقال شیر کثیف دستگاه اسپرسو تهیه می شود ، طعم  نوشیدنی بعدی  را  ترش و  نامطلوع خواهد کرد.

نحوه نظافت هد گروپ با مواد شوینده دستگاه اسپرسو

یکی از مهمترین و غالباً نادیده گرفته شدن قسمتهای دستگاههای اسپرسو ، هدگروپ است.این ناحیه نیاز به توجه ویژه ای دارد زیرا جایی است که قهوه در واقع با دستگاه تماس می گیرد.
یک قسمت ساده و اساسی از برنامه های معمول نگهداری شما باید شامل بکواشینگ این ناحیه باشد.

باقی مانده اسپرسو  در این قسمت ها  موحب صدمه به دستگاه اسپرسو خواهد شد بنابراین ضروریست  با انتخاب مواد شوینده دستگاه اسپرسو درست فورا به نظافت هد گروپ رسیدگی کرد .

پاکسازی نازل بخار دستگاه اسپرسو

شما باید نازل بخار خود را به طور مرتب تمیز کنید تا هر گونه الودگی و رسوب باقی مانده از شیر ازآن پاک شود تا خطری سلامتی مشتریان را تهدید نکند.

متاسفانه ، بسیاری از کافی شاپ ها در این زمینه شلخته اند.

نازل بخار قبل و بعد از رسوب زدایی

اگر نازل بخار برخی دستگاه های اسپرسو در مغازه ها را بررسی کنید جرم باقی مانده از شیر را روی نازل بخار مشاهده خواهید کرد.
جرم باقی مانده روی نازل بخار همانور که قبلا هم گفته شد هم از لحاظ ظاهری و هم سلامتی خطرناک است.

تصویر اول مقداری از کف تازه شیر را در انتهای نازل بخار بلافاصله پس از استفاده نشان می دهد. شیر هنوز مرطوب است و باید بلافاصله با حوله باریستا  پاک شود.

تصویر دوم انتهای نازل بخار بعد از یک هفته استفاده بدون شستشو را نشان میدهد که هم از لحاظ ظاهری ناپسند است و هم سلامت شما را تهدید میکند.

مایع شستشوی نازل بخار اسپرسو ساز سانتوس راه حلی مناسب برای پاکسازی نازل بخار دستگاه اسپرسو است که  سلامت دستگاه  اسپرسو و نوشیدنی های شما را تضمین میکند.

مخزن آب  دستگاه اسپرسو

از کیفیت آب خود آگاه باشید! اگر آب سنگین معدنی دارید ، در نهایت با یک مخزن کلسیفیک شده مواجه میشوید.

برای جلوگیری از این اتفاق، باید یک برنامه نظافت روتین داشته باشید.

برای اینکه  از عملکرد دستگاه اسپرسوساز خود راضی باشید باید حداقل ، هر شش ماه یکبار مخزن بخار دستگاه خود را تخلیه و نظافت کنید تا عملکرد خوبی داشته باشند.

باریستا و وظایف آنها

 چگونه بهترین مواد شوینده دستگاه اسپرسو را انتخاب کنیم؟

توصیه های سازنده دستگاه اسپرسو برای تمیز کردن محصولات را بررسی کنید.

استفاده از محصول نامناسب برای دستگاه شما می تواند باعث آسیب شود.همچنین توجه داشته باشید که آیا به تمام کالاهایی که ارائه می دهید نیاز دارید یا خیر.

میتوانید برای خرید مواد شوینده روی خرید از آیدی کالا کلیک کنید.

 نتیجه گیری

دانه های قهوه حاوی روغن های طبیعی هستند ، که طعم نوشیدنی شما را افسانه ای می کنند.
اما همچنین می توانند در قسمت های مختلف دستگاه مانند پورتافیلتر ، پورتا فیلتر ، صفحه آب ،هد گروپ  و غیره تجمع پیدا کنند.

با گذشت زمان ، تجمع روغن مقصر طعم های نامطلوب (به عنوان مثال ترش ، خشك ، فاسد) در اسپرسو شما باشد. می خواهید قهوه شما تا حد امکان طعم دار و خوش طعم باشد.

بنابراین کلید موفقیت سرو یک قهوه عالی در چیست؟درنتیجه پیروی از یک برنامه تمیزکاری منظم و داشتن مواد شوینده دستگاه اسپرسو مناسب ضروریست.

داشتن یک برنامه روتین نظافت دستگاه اسپرسو به سرو یک نوشیندنی تازه و خوش عطر کمک میکند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید