باریستا و وظایف آنها

0
1001

باریستا کیست؟وظایف اصلی باریستا چیست؟

باریستا کیست ؟ اگر عاشق دنیا قهوه و قهوه نوشی هستید حتما بارها نام باریستا را شنیده‌اید! مي دانيد که يک فنجان اسپرسو يا يک کافه ماکياتو به خودی خود و با تنظیمات دستگاه قهوه ساز تهيه نمي شود، بلکه تمام این نوشیدنی‌ها توسط دستان ماهري که اشتياق و علاقه شديدي به قهوه و نوشیدنی‌ها دارد تهيه مي شوند.  در ادامه همراهمان باشید تا درباره باریستا و ابعاد مختلف آن گپ بزنیم.

به چه کسی باریستا گفته می شود؟

باریستا به کسی گفته می شود که تخصص‌ش قهوه بوده وبه صورت حرفه‌ای به آماده کردن قهوه‌های مختلف مشغول است.  باريستا در اصل شخصی (خانم یا آقا) حرفه اي است که در کافه مسئوليت تهيه نوشيدني هاي گرم و سرد بر پايه اسپرسو را بر عهده دارد. امروزه در بسياري از کافه ها باريستا، نوشيدني گرم و سرد بر پايه قهوه و يا حتی غير از آن را نيز تهيه مي کند. لباس باريستا ها معمولا با يک ژاکت، جليقه يا پيشبند (اپرون) از ديگر کارکنان کافه متمايز مي شود.

يک باريستاي خوب بايد به طور دقيق بداند که مثلا براي تهيه يک شات اسپرسو با توجه به نوع قهوه، نوع روست و نوع آسیاب آن، از چه مقدار دما و فشار آب و چه مدت زمانی بايد استفاده کرد.

برای خرید انواع اکسسوری برای قهوه اینجا کلیک کنید.

باریستا جادوگر کافه‌ها!!

تخصص اصلی باریستا تهیه قهوه اصیل و با کیفیت است. یک معیار مهم برای سنجش حرفه‌ای بودن باریستا میزان مهارت و توانایی او در تهیه قهوه است. درست کردن قهوه اصول و ریزه کاری‌های فراوانی دارد و یک باریستا حرفه‌ای با مطالعه، تمرین و تکرار فراوان به مهارت تهیه قهوه های حرفه‌ای دست می‌یابد.
در جواب سوال باریستا کیست شاید بهتر باشد بگوییم: باریستا جادوگر کافه‌هاست که با گرفتن و ارائه طعم‌هایی شگقت انگیز از قهوه‌های مختلف، مهمانان یک کافه را شگقت زده می‌کند.

طرز تهیه قهوه ترک

شرح شغلی

  • تهیه قهوه و نوشیدنی‌های گرم منوی کافه به صورت حرفه‌ای و تخصصی
  • تهیه و آماده کردن سفارش‌ها بر اساس منوی کافه و سلایق مشتریان
  • کنترل کیفیت مواد اولیه مصرفی کافه و سفارش‌هایی که به سر میز مشتریان می‌رود
  • مدیریت بار و پرسنل بار (کمک باریستا، سینک من و …)
  • ارائه توضیحات درباره اقلام منوی کافه و پاسخ به سوالات مشتریان درباره منو

مهارت‌های حرفه‌ای

  • شناخت و تسلط بر دستگاه آسیاب قهوه و نحوه کار با آن
  • شناخت اجزای مختلف و تسلط کامل بر نحوه کار با دستگاه اسپرسو
  • لاته آرت (هنر شیر قهوه نگاری)
  • دم آوری قهوه‌های نسل سوم و دمی
  • طعم شناسی و مهارت ایجاد طعم‌های جدید

کلدبرو چیست (Cold Brew)

باریستا کاربلد با امکانات و قابليت‌هاي دستگاه آسیاب قهوه و دستگاه اسپرسو آشنا بوده زيرا اين دستگاه‌ها مهمترين ابزار کار او است و با این دستگاه‌ها می‌تواند قهوه‌های حرفه‌ای و با کیفیت تهیه کند.

در ادامه این موضوع کیست باید اشاره کنیم که مهارت هاي يک باريستاي حرفه اي خيلي بيشتر از تهيه قهوه اسپرسو با کيفيت است. يک باريستا می‌تواند کيفيت و طعم قهوه‌های مختلف را تشخيص دهد او تخصص لازم براي ترکیب انواع قهوه بر اساس سليقه مشتري را دارد درنتیجه بهتر از هر کسی مي تواند قهوه باب ميل مشتري را به وي ارائه دهد.

یکی دیگر از مهارت‌های اصلی باریستا فوم گیری و تهيه انواع نوشيدني هاي بر پايه اسپرسو مانند کاپوچينو، لاته، ماکیاتو، موکا و … است. یک باریستای خوب به جز موارد ذکر شده تخصص و مهارت در تهيه انواع دیگر قهوه مانند: قهوه فرانسه و ترک را هم دارد.

معمولا باريستا مهارت لاته آرت یا طراحی روی قهوه و تهیه نوشیدنی‌های سرد مانند: آیس کافی‌ها، موکتل‌ها، فراپه‌ها و … را نيز دارد.

برای خرید انواع اکسسوری برای قهوه اینجا کلیک کنید.

مسابقات

همه ساله مسابقات بین‌المللی باریستا به منظور ارزیابی تخصص و مهارت آنان برگزار می‌شود. این مسابقه برای نخستین‌بار در کشور نروژ پایه‌گذاری شد. باریستاها پس از شرکت و پیروزی در مسابقات کشوری، به مسابقه بین‌المللی اعزام می‌شوند. ایران در سال 93 به عضویت انجمن جهانی قهوه (world coffee events) پیوست. سال ۹۴ برای اولین بار نماینده باریستای ایران به مسابقات جهانی در سیاتل آمریکا راه یافت.

برای باریستا شدن چه کاری باید انجام داد؟

براي باريستا شدن فرد بايد بتواند انواع مختلف قهوه ها را درست کند که اين مستلزم گذراندن دوره هاي تخصصي باريستايي و همچنين نياز به کار تجربي و تمرين فراوان دارد. يک باریستا علاوه بر دانش و تخصص بايد علاقه بسيار زيادي به قهوه داشته باشد. هيچگاه از يادگيري دست نکشد و بتواند از خلاقيت، ابتکار و سرعت عمل خود خصوصا در زمان هاي شلوغ کافه استفاده کند.

سخن پایانی

اولین و مهمترین نکته برای آغاز راه باریستایی، داشتن علاقه به قهوه و آدم هاست چراکه بیشترین چیزی که یک باریستا با آن در ارتباط است قهوه و آدم‌ها هستند. پس از آن علاقه و استعداد در حوزه تهیه قهوه و انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد است. برای باریستا شدن هم نیاز به اطلاعات تخصصی و هم نیاز به آموزش و تمرین‌ عملی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید